Az ENSZ Globális Megállapodásának aláírójaként elkötelezettek vagyunk a benne foglalt 10 alapelv mellett, amelyek között az emberi jogok is szerepelnek, valamint elkötelezettek vagyunk az ENSZ Üzleti és Emberi Jogi Irányelvei (UNGP) mellett, és szorosan figyelemmel kísérjük annak kritériumait.
Az emberi jogok tiszteletben tartása iránti elkötelezettségünkről bővebben a Carlsberg Emberi Jogi Irányelveiben olvashatsz, amely globálisan vonatkozik a Carlsberg-csoport valamennyi tagjának vezetőségére, alkalmazottjaira és szerződéses munkavállalóira, melyet a Végrehajtó Bizottság felügyel és hagy jóvá.
A beszállítókkal, vállalkozókkal és partnerekkel szembeni elvárásainkról a Carlsberg beszállítói és engedélyezési magatartási kódexében olvashatsz.
Tudásunk fejlesztése
Átfogó hozzáállásunk kulcsfontosságú eleme a saját emberi jogokkal kapcsolatos ismereteink bővítése. Ezt szem előtt tartva dolgoztunk együtt cégünkön belüli és azon kívüli érdekelt felekkel annak érdekében, hogy jobban megértsük az UNGP-t, valamint azt, hogy a benne foglaltak mit jelentenek egy hozzánk hasonló szervezetre nézve, és hogyan integrálhatjuk őket a mindennapi működésünkbe.
Az emberi jogok átvilágítása
Folyamatosan vizsgálunk minden, a működésünk által potenciálisan befolyásolt területet a teljes értékláncban, figyelembe véve globális lábnyomunkat és üzleti partnereinket, például beszállítóinkat. Miután azonosítottuk ezeket a területeket, a súlyosság és a valószínűség alapján határozzuk meg a legfontosabb problémáinkat. Ezt a tevékenységet egy többfunkciós munkacsoport látja el, amelyet házon belüli és külső szakértők vezetnek.
Az általunk kiemelten fontosnak tartott problémák közé tartoznak a márkapromoterek, szolgáltatók munkakörülményei, valamint az általunk vásárolt termékek és alapanyagok egy részének gyártási telephelyei. Az ezekhez a területekhez kapcsolódó potenciális káros hatások mérséklése érdekében többek között folyamatosan dolgozunk azon, hogy erősítsük a felelős beszerzéshez való hozzáállásunkat, és biztosítsuk, hogy márkapromotereink rendelkezzenek az irányelveink sikeres végrehajtásához szükséges, megfelelő felkészültséggel.
Újragondoljuk a felelős beszerzéshez való hozzáállásunkat, melybe természetes módon épülnek bele az emberi jogi átvilágítási munkánk tanulságai.
Egyik legfontosabb problémánk további kezelésének érdekében dolgoztuk ki és tettük közzé a Carlsberg Márkapromoter Kézikönyvet, melynek célja, hogy ismertesse márkapromótereinkkel a biztonságos munkakörnyezet fenntartásához kritikusnak minősített területeket, valamint hogy biztosítsa az irányelveink betartásához szükséges ismeretek meglétét. Ezt a kézikönyvet lokális szintű képzés és folyamatos párbeszéd támogatja.
Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy folyamatosan értékeljük kiemelt problémáinkat, ezért legfrissebb, 2020-as elemzésünket 2022-ben újra felülvizsgáljuk. A továbbiakban ez egy éves gyakorlat lesz, amely az érdekelt felekkel folytatott interakción és a beszállítókkal végzett munkánk tanulságain alapul.
Ezen túlmenően fokozott átvilágítást végzünk az üzleti tevékenységünkben vagy a működési környezetünkben bekövetkezett nagy változások fényében. Ilyen esetekben megállapítjuk a megfelelő intézkedéseket a változásból származó és a működésünkhöz kapcsolódó lehetséges hatások megelőzésére.
Az emberi jogokkal való munka dinamikus folyamat, amelyből folyamatosan tanulunk, és amelyet folyamatosan fejlesztünk az utunk során szerzett tanulságok felhasználásával.
Sérelmi mechanizmusok
Ha egy alkalmazott úgy véli, hogy irányelveinket megsértették, javasoljuk, hogy lépjen kapcsolatba a vezetőjével, a megfelelőségi megbízottal, vagy a HR képviselővel. Ha ez nem lehetséges, aggályainak névtelenül is hangot adhat a jól bevált Carlsberg SpeakUp platformunk segítségével, amelyet egy harmadik fél kezel.
Gondoskodunk arról, hogy a kereset benyújtóját semmiféle megtorlás ne érhesse. A rendszer több mint 300 nyelven használható, és külső felek számára elérhető az interneten, vagy telefonon keresztül. A rendszerrel kapcsolatos információk külső weboldalunkon is elérhetők, amelyhez minden érintett fél hozzáférhet.
Minden jelzett esetet kivizsgálunk. A vizsgálat során több következtetésre juthatunk: a problémát az irányelveink megsértésének tekintjük, és ehhez mérten orvosoljuk, megállapítjuk, hogy a probléma nem sérti irányelveinket, de lehetőséget kínál belső rendszereink fejlesztésére, vagy a problémát alaptalannak tekintjük.
A felek közti kommunikáció a teljes eljárás során fennmarad, a panaszosnak pedig mindig van lehetősége fellebbezni az eljárás ellen.
Ha többet szeretnél megtudni panasztételi mechanizmusunkról, látogass el a Speak Up webhelyre.
Jogorvoslat
Fontos számunkra, hogy orvosoljunk minden olyan káros hatást, amelyet az egyénekre, a munkavállalókra és a közösségekre gyakoroltunk, vagy amelyekhez hozzájárultunk, és elvárjuk, hogy üzleti partnereink kövessék ezt a megközelítést. Együttműködünk bírósági vagy nem bírósági mechanizmusokkal, hogy hozzáférést biztosítsunk a jogorvoslathoz, és együttműködünk a szállítóinkkal a vállalat működéséhez, termékeihez vagy szolgáltatásaihoz közvetlenül kapcsolódó káros hatások orvoslása érdekében.
A hozzánk beérkező, emberi jogi kérdésekkel kapcsolatos esetek egy része a diszkriminációra vonatkozik. A konkrét problémák megoldásán túlmenően a kiváltó okokra irányuló intézkedéseket is hozunk. Ilyen intézkedés például a képzés.
Nyomon követési hatékonyság
Speak Up rendszerünkön keresztül nyomon követjük az emberi jogokkal kapcsolatos panaszok számát, és ezeket az információkat folyamataink folyamatos fejlesztésére használjuk.
Emellett folyamatban van a kulcsindikátorok (KPI-k) meghatározása, különösen a beszállítókkal folytatott munkával kapcsolatban. A jövőben a bemeneti adatok felhasználásra kerülnek a már említett, évenkénti felülvizsgálás során.
Napi kötelezettségek
Emberi jogi irányelveink megvalósítása közös felelősségünk. A rendelkezésre álló támogató dokumentumok mellett képzésekkel biztosítjuk, hogy érdekelt feleink vállalatunk minden ágazatában, beleértve a beszerzést, tisztában legyenek követelményeinkkel, és az azok betartásának módjával. Ezen kívül belső szakértőink körét emberi jogokkal és a felelős beszerzési ügyekkel foglalkozó főállású munkatársakkal bővítettük.
Kapcsolattartás az érintett felekkel
Üzleti megközelítésünk részeként számos érdekelt fél bevonásával lényegesség meghatározó vizsgálatokat végzünk. Az érintettek közé tartoznak többek között a jogtulajdonosok és képviselőik. Emellett belső felméréseket végzünk a munkakörnyezetre vonatkozóan, és nyitott kommunikációs csatornákat tartunk fenn az emberi jogokkal foglalkozó külső szervezetekkel.
Az érdekelt felek bevonásával kapcsolatos további információkért olvasd el a Carlsberg 2021 ESG jelentést.
A saját értékeink szerinti megközelítés célja egy nyerő kultúra létrehozására a közös etikus magatartás meghatározása mentén, amely minden alkalmazottunkra egyformán vonatkozik.
Világszerte több tízezer beszállítóval működünk együtt. Ezek az üzleti partneri kapcsolatok biztosítják termékeink összetevőit, csomagolását és logisztikáját, valamint egyéb árukat és szolgáltatásokat, amelyek a cég működéséhez elengedhetetlenek.
Munkatársaink sokszínűségére a sokszínű tapasztalatok és perspektívák megszerzésének előfeltételeként tekintünk. Egyenlő hozzáférést biztosítunk a lehetőségekhez, és zéró toleranciát alkalmazunk a diszkriminatív magatartással és zaklatással szemben. A sokszínű és befogadó környezet munkavállalóink számára az összetartozás érzését teremti meg, valamint a céges kultúrába vetett bizalmat szül.